menu
zoek

Nieuws Nieuwegein

Datastress: zo komt het dat je ongemerkt meer data verbruikt

maandag 11 mei 2026, 10:18 uur

Mobiel dataverbruik groeit razendsnel: in OECD-landen steeg het gebruik in één jaar met 28% en ook in Nederland worden recordhoeveelheden data verbruikt. Tegelijkertijd gebruiken we ongemerkt steeds meer data, bijvoorbeeld door automatische updates, apps op de achtergrond en streaming in hoge kwaliteit. Hierdoor is het niet vreemd dat veel mensen hun verbruik onderschatten en sneller door hun bundel heen zijn dan verwacht.

Een video kijken, een foto doorsturen of Google Maps gebruiken om je naar je bestemming te navigeren: het voelt allemaal vanzelfsprekend. Maar juist dat onzichtbare en constante gebruik kan leiden tot wat ook wel ‘datastress’ wordt genoemd, de onzekerheid en frustratie wanneer je databundel sneller opraakt dan je had gedacht.

Waarom onderschatten we ons dataverbruik?

Een belangrijke reden dat dataverbruik wordt onderschat is dat veel data wordt verbruikt buiten het zicht van de gebruiker via automatische updates, cloud-synchronisatie en apps die op de achtergrond actief blijven. In onderzoek van Ofcom naar onverwachte rekeningen blijkt bijvoorbeeld dat consumenten data kunnen verbruiken zonder dat hun gebruikspatroon verandert.

De OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) toonde in 2023 aan dat mobiel datagebruik per abonnement in OECD-landen in één jaar met 28% groeide, van 10,2 GB naar 13 GB per maand. Het verhoogde gebruik is ook terug te zien in landelijke cijfers. In Q2 van 2024 werd in Nederland namelijk een record gemeten van 597 miljoen gigabyte mobiele data in één kwartaal. Dit stijgende maandelijkse verbruik is een belangrijke basis voor het gevoel van consumenten dat hun data te snel opgaat.

Waar komt datastress vandaan?

Datastress ontstaat deels omdat het referentiekader van gebruikers achterloopt: wat 'veel' was in 2020, is nu gemiddeld. Snellere netwerken (4G en 5G) maken dataverbruik daarnaast minder voelbaar. Video’s laden direct, apps verversen continu en streamen op hoge kwaliteit is steeds makkelijker. Deze standaard verhoogt het comfort, maar ook het internetverbruik, wat verklaart dat we over het algemeen meer data zijn gaan gebruiken.

Welk dataverbruik is normaal?

Wat ‘normaal dataverbruik’ wordt gezien, verschilt sterk per context. Onderzoek van het Amerikaanse Pew Research Center benadrukt bijvoorbeeld dat leeftijd, werk, reisgedrag en toegang tot wifi zorgen voor de grootste verschillen tussen gebruikers:
  • Mensen die veel onderweg zijn gebruiken structureel meer mobiele data.
  • Jongere gebruikers verbruiken gemiddeld meer data door het streamen van video's en het gebruiken van social media.
  • Mensen met onbeperkte of grote bundels letten minder op verbruik.

Wat kun je doen tegen datastress?

Datastress is dus een logisch gevolg van een wereld waarin mobiel internet steeds centraler staat. Door beter inzicht, bewust gebruik en een databundel die past bij het eigen gedrag, kunnen gebruikers datastress verminderen. Gebruikers kunnen hun dataverbruik in de gaten houden, waarschuwingen instellen en zware content via wifi gebruiken om data te besparen. Voor wie veel onderweg is of afhankelijk is van mobiel internet voor werk of dagelijks gebruik, is besparen alleen niet genoeg. Dan kun je het beste kiezen voor een grotere databundel en zo datastress voorkomen.

Meer informatie over datastress
Meer achtergrondinformatie over de ontwikkeling van mobiel datagebruik en datastress valt te lezen in het volledige onderzoeksartikel over datastress van Simyo.






Meer nieuws uit Nieuwegein

11 mei 10:18Datastress: zo komt het dat je ongemerkt meer data verbruikt
8 mei 19:11Busje brandt uit in Nieuwegein
22 april 19:49Politiemedewerker verdacht van verkrachting tienermeisje in Nieuwegein
7 april 20:41Nepagenten die Marktplaats-afspraak van geld beroven opgepakt door echte agenten
16 februari 14:05Woningbrand in Nieuwegein onder controle: 'Sluit ramen en deuren'
3 februari 13:42Geen celstraf, wel tbs voor doden Nieuwegeinse Sohani (11)
20 januari 16:50OM eist tbs met dwangverpleging voor doden 11-jarige Sohani in Nieuwegein
13 januari 17:25Bestuurder busje vergeet benzineslang af te koppelen... dan gebeurt dit
5 december 16:29Illegaal vuurwerk gevonden bij controle garageboxen Nieuwegein
28 november 21:22LIVE WK handbal | Nederlandse handbalsters nemen steeds meer afstand van Argentinië
2 november 14:35Geen instortingsgevaar in centrum van Nieuwegein, winkels en garage weer open
17 september 20:1315-jarige Naomi uit Nieuwegein is terecht
15 september 17:16Man opgepakt voor belagen Utrechtse burgemeester Dijksma bij raadsvergadering
22 juli 14:55Nieuwegeiner aangehouden voor oplichting, mogelijk bij tientallen zaken betrokken
8 juli 10:28Oproep burgemeester Nieuwegein na nieuw steekincident: 'We kunnen het niet alleen'
17 juni 10:49Pinner van bankhelpdeskfraude Nieuwegein meldt zichzelf
17 juni 09:18Parkeergarage bij ziekenhuis Nieuwegein stortte in door ontwerpfout
15 juni 06:16Ophef om chocola uitdelende ‘journalisten’ WNL bij VVD-congres: ‘Kan dit stoppen?’
26 mei 22:45Sloop parkeergarage Nieuwegein mag jaar na instorting beginnen
12 mei 15:46Verdachte doodsteken meisje Nieuwegein heeft spijt: 'Kan niet naar mezelf kijken'
RSS.