menu
zoek

Nieuws Utrecht

Verandermanagement studeren: kies voor oefenen met weerstand

vrijdag 24 april 2026, 16:27 uur

Je wilt dat je veranderplan niet alleen logisch is, maar ook echt uitgevoerd wordt. Dan heb je weinig aan alleen modellen en schema’s. Je hebt vooral iets aan een leertraject dat snel laat zien hoe je plan landt in de praktijk: in de vergadering klinkt het akkoord, en daarna komen de echte vragen, irritatie of vertraging. Zeker in de publieke sector lopen belangen door elkaar en kan besluitvorming traag zijn. Dan helpt een programma dat je direct inzetbare vaardigheden geeft, naast denkkaders die je helpen ordenen.

Een sterk traject leert je weerstand gebruiken als signaal. Je leert sneller herkennen welke afspraak nog niet helder is, welk risico iemand ziet, welke randvoorwaarde ontbreekt, of wat iemand probeert te beschermen (tijd, kwaliteit, autonomie, budget, reputatie). Een studie verandermanagement of vergelijkbaar traject wordt pas echt bruikbaar als je je eigen casus als oefenmateriaal gebruikt en niet alleen leert hoe het “zou moeten”.

Oefenen met weerstand: waar het schuurt en waarom dat juist leerzaam is

Weerstand komt zelden als een duidelijk “nee”. Een goede opleiding leert je signalen zien in gedrag dat je kunt waarnemen: na je presentatie blijft het stil, besluiten worden vooruitgeschoven, iemand blijft hangen op details, of er worden grapjes gemaakt die net prikken. Je leert dat te duiden als onduidelijkheid, twijfel over haalbaarheid, of het gevoel dat iemand nog niet is meegenomen.

Je hebt het meeste aan een traject dat je interventies geeft voor in het moment, zonder harder te gaan duwen. Denk aan: een verduidelijkende vraag die het gesprek opent, een samenvatting die spanning verlaagt (zonder iemand vast te zetten), en een check die snel boven tafel krijgt wat er nodig is om wél een stap te zetten. Dat geeft rust, omdat je minder hoeft te gokken.

Het werkt vaak het best als je die interventies niet alleen bespreekt, maar ook uitprobeert op je eigen casus, met feedback op je gedrag. Dan oefen je bijvoorbeeld met:
  • gesprekken openen met een duidelijke bedoeling en een concrete vraag
  • samenvatten en meteen checken of het klopt
  • doorvragen op “wat maakt dit lastig” in plaats van op standpunten
  • afspraken klein en concreet maken (wie doet wat voor wanneer)
  • twijfel ruimte geven én toch een volgende stap vastleggen

Kies een studie die je helpt kiezen wat je maandag doet

Een goede studie helpt je het verschil zien tussen “extra modellen kennen” en “weten wat je inzet in een echte situatie”. Modellen worden pas nuttig als je leert om in het moment richting te kiezen: wat eerst, wat laat je bewust liggen, en met wie moet je praten voordat je verder kunt.

Een sterk programma helpt je met:
  • het vraagstuk scherp krijgen voordat je een aanpak kiest
  • je plan kleiner maken en prioriteren
  • invloed en belangen concreet maken (wie wint of verliest er iets)
  • gesprekken voeren over risico’s en randvoorwaarden
  • je eigen gedrag oefenen met feedback (wat doe jij waardoor het open of dicht gaat)
Een simpele check: hoeveel oefenruimte zit erin? Een traject kan inhoudelijk sterk zijn, maar wordt waardevoller als je actief oefent in plaats van alleen luistert. Zo bouw je routine op voor lastige gesprekken. Je merkt dat je goed zit als je na een les kunt aanwijzen: welk gesprek ga je anders voeren, en welke stap zet je maandag. Mis je dat, kies dan liever iets met praktijkopdrachten op je eigen casus en gerichte feedback.

Wat je moet weten over leerstijlen: theorie, praktijk en je eigen organisatie

Theorie geeft structuur en een gedeelde taal. Het wordt pas bruikbaar als je het meteen koppelt aan echte gesprekken, besluitvorming en weerstand. Dan leer je niet alleen wat een model zegt, maar ook hoe je een overleg ombuigt naar een besluit.

Praktijk voelt direct toepasbaar en werkt het best met een stevig kader: wanneer zet je welke interventie in, en wanneer juist niet. Zo verzamel je niet alleen technieken, maar snap je ook waarom iets in de ene context werkt en in de andere anders uitpakt.

Ook de setting telt. Individueel leren is flexibel, maar je moet wel nadenken hoe je het terugbrengt in je team. Leren met je organisatie (bijvoorbeeld incompany) kan helpen om afspraken, overlegvormen en samenwerking mee te veranderen. Dan is het prettig als vooraf helder is wie meedoet, welke ruimte er is om echt anders te werken, en hoe besluiten tijdens het traject genomen worden.

Maak weerstand zichtbaar zonder het dood te slaan

Meten en evalueren kan ontspanning geven als je het klein houdt. Kies signalen die je in het werk ziet: worden besluiten genomen waar ze horen, worden acties opgepakt zonder extra omwegen, verandert het overleg (minder herhalen, meer besluiten), en nemen teams zelf initiatief.

Het helpt als het traject bijstuurmomenten inbouwt én je laat oefenen hoe je dat veilig bespreekt. Bijvoorbeeld met korte checkvragen: “Wat werkt nu wel”, “wat loopt vast”, “wat hebben we nodig voor de volgende stap”, en “wie spreekt met wie voor wanneer”.

Wil je dat een studie je echt verder helpt, kies dan een traject waarin oefenen met weerstand, feedback en jouw veranderopgave centraal staan. Dan krijg je niet alleen taal, maar ook gedrag dat je inzet als het spannend wordt. Dat is vaak het verschil tussen “ik weet het” en “ik doe het ook als het lastig wordt”.






Meer nieuws uit Utrecht

24 april 16:27Verandermanagement studeren: kies voor oefenen met weerstand
24 april 10:00Hoe Mark Rutte en Jutta Leerdam naar PSV kijken in de meest exclusieve skybox van Nederland
23 april 15:00Je route is niet veranderd, maar het rijcomfort wel
22 april 20:15Na stop op stroomnet Utrecht: ‘Gaat nog jaren duren’
22 april 18:45Met nieuwe rekenmethode poetst kabinet overbelast stroomnet weg: ’Wel meer kans op stroomuitval’
21 april 16:36Spaanse club deelt slecht nieuws: FC Utrecht-huurling Noah Ohio scheurt kniepees bij Real Valladolid
20 april 13:19Rob Penders verruilt FC Utrecht voor Roda JC
17 april 09:22Huurling Artem Stepanov jaar langer bij FC Utrecht, dat optie tot koop bedingt
17 april 08:44Grote autobrand op de A12: drie rijstroken dicht
16 april 10:21Verdachte aangehouden voor mishandeling PowNed-journalist in Overvecht
15 april 15:59Politie verricht twee aanhoudingen voor in brand steken man in rolstoel in Utrecht
15 april 08:20Man in rolstoel werd vermoedelijk na 'onderling conflict' in brand gestoken
14 april 16:25Trainer Anthony Correia is Telstar dankbaar voor volgende stap: "Mijn hart aan verloren"
14 april 05:55Dood aangespoelde walvisachtige blijkt geen beloega, maar zeldzame Risso's dolfijn
13 april 22:26Jong FC Utrecht kansloos tegen Vitesse
11 april 18:27Telstar kan in tweede helft geen vuist maken en verliest met ruime cijfers in Utrecht
11 april 18:24NAC-concurrent Telstar verliest doelpuntrijk duel in Utrecht
10 april 17:50FC Utrecht wil na onderling duel met Telstar komst Anthony Correia afronden
8 april 14:55Hoe de Indiase keuken in Nederland volwassen is geworden
6 april 18:06Man vindt gaspistool tijdens paaseieren zoeken in Utrecht en lost schot
RSS.